Aktuelles

Zagrożenia w sieci - fałszywe aplikacje

17-09-2021

Telefony komórkowe mają za sobą ogromny postęp. Pierwsze telefony posiadały kilka podstawowych funkcji, poza możliwością nawiązywania połączeń głosowych oraz wysyłania prostych i krótkich wiadomości tekstowych. A aktualnie, to urządzenia, które wielu z nas zastępują komputery w codziennym życiu. Wraz z nimi rozwinął się również wachlarz zagrożeń, które czyhają na ich użytkowników.

Cyberprzestępcy potrafią bardzo szybko dostosowywać się do panującej rzeczywistości, więc w dzisiejszych czasach zainfekowanie telefonu złośliwym oprogramowaniem jest tak samo popularne, jak infekowanie komputerów. Dlatego w niniejszym artykule postaramy się pokazać Wam, na co zwracać uwagę przy instalacji aplikacji na Waszym telefonie.

Android

W przypadku telefonów z androidem przede wszystkim należy pamiętać, aby nigdy nie instalować aplikacji spoza sklepu Google Play. Domyślnie system blokuje próby instalacji aplikacji spoza sklepu, jednak użytkownik w ustawieniach może wyłączyć tę opcję (czego oczywiście nie zalecamy). W przypadku, jeśli ktoś próbuje nas nakłonić do wyłączenia tej opcji w naszym telefonie, powinno wzbudzić to u nas podejrzenia co do intencji, jakimi kieruje się ta osoba.

Niestety w przypadku sklepu Play dość często zdarza się, że znajdują się w nim aplikacje, które tak naprawdę są złośliwym oprogramowanie. Czasem przestępcy próbują takie aplikacje upodobnić do popularnych aplikacji pobieranych przez użytkowników (np. Whatsapp), czasem ukrywają złośliwe działanie pod widocznymi dla użytkownika funkcjami aplikacji. Dlatego pobierając aplikacje ze sklepu na swój telefon, dobrze jest wcześniej sprawdzić ile pobrań ma dana aplikacja, jak nazywa się deweloper, który ją udostępnił w sklepie, przeczytać opinie. Przede wszystkim zawsze powinniśmy zapoznać się z uprawnieniami, jakie aplikacja będzie chciała posiadać na naszym urządzeniu. Jeśli chociaż jedna z powyższych rzeczy wzbudzi nasze wątpliwości, warto zastanowić się nad jej instalacją.

iOS

W przypadku sklepu App Store dużo rzadziej mamy do czynienia z udostępnieniem w nim złośliwego oprogramowania. W przypadku telefonów Apple nie istnieje również możliwość instalacji aplikacji spoza sklepu.